Khuntan
Forumräv
Fn vad man kan se olika, undrar om det är vad dina ögon vill se för du är så bitter på landet?
Mina upplevelser är helt motsatta dina, mycket renare nu på gatorna än när jag flyttade hit, stor expansion och folk här nere har fått det bättre, ser jag om inte annat i villagen den blir väl helt klar nu, redan slutsålt 250 hushåll finns 3 farang i hela villagen, helt Thai-inriktat på kundkretsen.
Medellålder på runt 35 år kan jag gissa väldigt mycket barnfamiljer, barnen bara ploppar ut ser mammor med barnvagnar överallt och dom ser glada ut.
Din village varför tror du att den är annorlunda. Jag tror den är precis som alla andra är det nu slutsålt kommer förfallet snabbt.
Jag är negativ från att varit positiv och alltid hoppats på förändring men har faktiskt get upp och blivit realistisk hur många år skall de behöva för att någon förbättring skall komma.
Samtidigt förstår jag dig du har din familj här så vad kan du göra. Om jag hade varit dig hade jag valt att ha min familj någon annanstans.
Inte Sverige men någonstans i Europa.