I dag blev det Rosersbergs slott därför att frugan ville se vad som hänt med hennes gamla arbetsplats som flyttat till Jönköping. Den är numera ett stort hus för uthyrning. Efter detta trista konstaterande blev det färd mot kungliga slottet.
Parkeringsplatsen var full men vi kunde parkera nästan lagligt. Eftersom slottsparken är mycket stor såg det nästan ödsligt ut. Ett relativt stort gäng fanns vid vattnet. Vi gick runt nästan en timme och tittade på mäktiga träd och människor. Jag fäste mig vid att det fanns överraskande många muslimska tanter som gick omkring och som hade pick-nick i parken. Funderade på om integrationen funkar bättre i slottsmiljö än i Rinkeby. Något för våra politiker att fundera över.
Parken och dess möjlighet till promenader var tilltalande och rekommenderas för alla som tycker om parkpromenader.Det mesta var stängt. Det gick inte ens att köpa glass och korv.
På hemvägen körde jag gamla vägen och körde förbi Löwenströmska lasarettet. Det var en gåva från släkten f d Anckarström i samband med att de bytte namn efter vad som hände med G III. Det gamla sjukhuset är numera sålt.
Jag har ingen möjlighet att visa bilder från hummerfiske, jakt och golf. Därför blir det bilder från sommarutfärder i coronalandet. Bifogar några bilder.