Vad gör ni ThaiSnack:are just nu?

 
Tredje drabbningen igår på skattemyndigheten, frugan representerar mig. Tagit en del energi men det ser ut som hon nu trumfat över dom och fallet mot mig att skatta för 2019 och 2020 faller sannolikt.
Frugan är grym, idag börjar hon som Financial & Accounting Controller på nya arbetsplatsen i G-Tower, Ratchada.

Ta5.jpg


/ SatanG
 
Gubbskrället börjar bli gammal! Dr Öga remitterade mig vidare till specialistläkare på sjukhuset i Lund. När dom tog foto på näthinnan i vänstra ögat såg han att det finns en hinna av något slag där som stör synen på det ögat. Detta kan kräva operation med fina instrument, vilket gör mig skitnervös. Hur vi skall gå vidare bestämmer vi då. Skönt att vi har ypperlig sjukvård i Sverige, jag har fullt förtroende för sådana specialister. Mitt tillstånd är tydligen relativt ovanligt.
 
I kväll ringde jag till min son, som också flyttar med familj och yngsta barnbarnet klockan halv sju. Han svarade att han inte kunde prata därför att flyttbilen just höll på att komma. Då hade han väntat hela dagen och ringt och klagat några gånger. Ändå rörde det som om helproffs i hans fall och han hade tagit in ett anbud. Själv hade jag anlitat en bekant långt ut i bekantskapskretsen bestående av diversearbetare. De råkade ut för att en sjukanmälde sig på morgonen men lyckades få fram en ersättare på en och en halv timme. Olika falla ödets lotter.

Nu blir det påskledigt på halvtid och resten flyttningsbestyr. Än en gång glad påsk allihopa!!
 
Frugan är på Fredagsmarknaden, hon handlar 2nd hand.
Hon skulle köpa en klänning på Big-C igår 399 baht men när vi stod i kassan igår och skulle betala lämna hon tillbaks den, för dyrt tyckte hon.
När det gäller kläder är hon snål ibland.
Själv hänger jag vid stora poolen idag, har kört ett ryggpass på gymmet.
Funderar på vad jag skall äta till lunch, får bli nåt annat än fattigt ankskellet med nudlar.

Screenshot_20210402-113555_Messenger.jpg


Screenshot_20210402-113443_Messenger.jpg


20210402_105403.jpg


20210402_105524.jpg
 
 

Liknande trådar

Svar
5
Visningar
2 K
Anonymius
A
M
Svar
7
Visningar
2 K
Anonym
A
A
Svar
1
Visningar
2 K
Anonym
A
 
Tillbaka
Topp