Dagens Lunch/Middags tråd (thaimat och farangmat)

 
Idag har jag ätit och värmt en (((korv))) ärtsoppa, mamma har börjat få ont i ryggen så hon gick och la sej så jag blev tvingad att ordna maten själv. Typiskt att en del skyller på ryggen när dom bara är bekväma.
 
"SLU. " sa:
Idag har jag ätit och värmt en (((korv))) ärtsoppa, mamma har börjat få ont i ryggen så hon gick och la sej så jag blev tvingad att ordna maten själv. Typiskt att en del skyller på ryggen när dom bara är bekväma.
Du får ta mor till en läkare så hon får behandling för sina smärtor. Det är en investerin i framtiden att ha en mor som lagar mat då behöver du inte be din blivande flickvän om den tjänsten.
 
Idag blir det en couscous sallad med bacon, långbakat lättrökt högrev och en fetaost&jalapeno yoghurt
 
Ja just det, nybakade kanelbullar blir det efter

uploadfromtaptalk1403434775635.webp
 
Och här blev det hamburgare. Ingen kulinarisk sensation precis, har lite högre förhoppning på middagen. ::)
 
Ser gott ut glimten, köttbiten med potatissallad, äter det ibland till rostbiff, kvaliteten på potatissalladen varierar.
Sommaren försvann i Stockholm, gör inte så mycket när man jobbar, blir bättre till helgen.
 
Om du gör.din egen potatis sallad så vet du att kvaliten e hög

Förbannat enkelt.o göra o slår.all.köpe.sallad me längder

Den jag oftast gör.e simpel o göra
Gräddfil.wasabi efter smak purjolök gräslök citronpeppar.o en halv lime.

Koka potäterna låt.dom kallna o blanda me smeten in en 20 minuter i kylen servera.sen till valfri köttbit
Bara o njut.......
 
Eftersom jag lagade tom yam gai i går
apynemap.jpg
a8ubaqa9.jpg
ha5ytu6a.jpg
y5uhahyz.jpg
sagu2e8y.jpg
ujuveram.jpg



Så va det ju tjejens tur o laga paneng gai får ju va nån rättvisa har ju redan gjort labb moo aroy mak så nu fick hon faktiskt visa att hon klarar o va i ett kök utan mammans hjälp ;)

5anaguju.jpg
e8y4ubuq.jpg
y9a7yqab.jpg
ha3yzy9u.jpg
3eduta9u.jpg
y5ybe6aj.jpg
tezevudy.jpg
va7ajuju.jpg
8unevumu.jpg
 
Ser ju för jäkla gott ut, bästa med att va hemna igen är ju att det blir mer Thaikäk, eller hur Jonas ;)
 
 

Liknande trådar

M
Svar
309
Visningar
23 K
magnusjansson
M
R
Svar
37
Visningar
5 K
glimten66
G
A
Svar
0
Visningar
2 K
A
 
Tillbaka
Topp