Mitt liv i Si Bun Rueang, Isaan

 
Nu är det stopp för fonstren dom får inte stiga inn på grund av klinkret tar 3dar att bli bra. Men jag tar detta med leende jag viste att tiden inte skulle hålla. Jag så till frugan i sep är vi inne, allt före det är bonus.
 
Nu är det stopp för fonstren dom får inte stiga inn på grund av klinkret tar 3dar att bli bra. Men jag tar detta med leende jag viste att tiden inte skulle hålla. Jag så till frugan i sep är vi inne, allt före det är bonus.
Det måste ju torka , då är det inte så farliga förseningar
 
Har du några förslag?
Plastsocklar!!!
Eller ännu bättre inget alls.Man kan även, sätta en rad med klinkers, i motsvarande höjd.
Sedan kan man förbereda deras invasion genom att utvändigt borra hål runt huset och sedan hälla ner bekämpningsmedel, 1 gång om året,som håller dom på avstånd.
Har hört att gammal spillolja gör samma effekt.Det gör man utvändigt runt huset, med cc på 1.5 meter.Har man redan fått in dom, så borrar man inne i huset.Samt direkt verkande sanering samtidigt med pulver.
Bekämpningsmedel finns på Home Pro.
Det allra bästa är att innan man lägger golv, lägga rör som går under huset som har små dräneringshål, så att vätskan fördelas.
Rören dras så att ena änden på röret, kommer upp på utsidan av ytterväggen. Det ger ett bra skydd, mot deras bosättning, påfyllning 1 gång /år.
Om ni borrar i efterhand,så se till att ni har koll på era rördragningar.
 
Senast ändrad:
Vi ska åka o titta på golvsockla men jag har sett att thai lägger sockla uppe vid taket. Jag har svort att se i mina tankar hur det kommer att se ut. Jag vet inte? Men jag vet att taket er av spånskivor, så kannske måste det vara något der? Ahhh vet inte men vi tittar.
 
 

Liknande trådar

 
Tillbaka
Topp