Det här att bo i Isaan eller inte har jag funderat mycket på, om vi nu flyttar ner.
Först var jag inne på att bo i byn, men som sagt vad ska man göra, och jag kan nog inte bo som dem mer än veckor stötvis.
Ok bygger man hus en bit utanför byn, så slipper man ju kycklingar och man kan bo lite mer farlangaktigt. Man kan ju bygga billigare och större så man trivs bättre och man kan bygga upp sina hobby, kanske en pool med jetstråle så man kan simma även i liten bassäng. Men klarar man inte språket bör man ju ha andra faranger man trivs med i närheten.
Sen har vi pratat om att bo i stad i Isaan, kanske Khon Kaen eller Udon Thani. I Udon bor ju massa svenskar, kanske för många för min smak. Där finns ju lite uteliv och bra restauranger, närhet till Laos som jag gillar och flyg på en timme. Man kan ju bo några km utanför stan för att slippa bo mitt i stan om man vill det.
Khon Kaen tilltalar också mig, ganska stor stad med möjligheter. Dock vill jag minnas att kommunikationerna med Bangkok är sämre.
Bangkok gillar jag men kanske inte att bo där, om jag inte kan jobba där.
HuaHin har jag aldrig gillat, känns en sömnig hörna, hellre då Isaan. Men jag kan ju ha fel, även om jag aldrig haft det innan.
Pattaya gillar jag, främst för att det finns allt och man kan bo en bit utanför.
Rayong är jag också liten sugen på.
Vid kusten får man ju dock mindre för pengarna så kanske ett hus utanför en stad i Isaan och condo i Pattaya?
Jag är ju uppväxt i litet samhälle på landet, flyttat till storstaden som jag trivs i men ändå en längtan tillbaks till landet. Jag trivs även i ensamhet i en by i Norrland.
Det jag inte trivs med är myggor och det finns det ju i Thailand. Kanske inte lika många i städer som på landet men ändå ...
Tur att jag har några år att fundera innan.
Ni som bygger hus kanske tio år innan ni flyttar, varför gör ni det? Huset hinner ju åldras och ni hinner ju tänka om. Det har jag aldrig förstått.
Alla gör vi ju som vi vill och bor som vi vill och är som vi är ...