Årets nyårsfirande blev en stökig historia. Tusentals personer samlades på Götaplatsen i Göteborg – och i Stockholm attackerades polis och ambulans med raketer. I Avesta skadades en polis efter att en raket skjutits mot ett polisfordon.
www.expressen.se
Jens Mårtensson, vakthavande befäl på Stockholmspolisen, säger till
SVT:
– Det har varit otroligt mycket larm om raketskjutningar, mer än vanligt. Kanske är det för att krogarna är stängda, då håller folk på med det här i stället. Det har varit inne i både i stan och utanför, men mest i förorterna.
– De har skjutit på varandra, på bilar och polisbilar. Vid några tillfällen har folk gripits, men många av dem är inte straffmyndiga.
Tråkig attityd detta. Förorten är ju ett lysande exempel på social ingenjörskonst där människor från olika kulturer lever i ljuv hatmoni med varandra, myndigheter och naturen!