Samet
Forumveteran
Det gäller att ha "rätt" partifärg
Har absolut ingenting med färg att göra. Det har med acceptans, förståelse och respekt att göra.
Begrepp helt okända för IL, då bara hans väg, sätt och tyckande finns. Allt annat är fel.
Sådant beteende är vad som leder till bl.a. rasism, förtryck och krig.
Jag må ha en annan politisk åsikt än IL. Men jag och den filosofin jag lever efter är tillåtande och accepterade av andra och att deras åsikter inte är desamma som mina.
Jag sysslar inte med utfrysning, mobbing och trakasserier av oliksinade och jag förstår att min verklighet och omgivning inte är exakt samma för alla andra.
Jag vet att ni har svårt för sådant på eran kant. Men det är enda skälet till att jag titt som tätt hugger på IL när han blir för mycket. Just att han inte kan acceptera att andra tycker annorlunda eller upplevt annorlunda.
Just i detta fallet vill han påskina att just hans by och hans sätt är representativt för hela Thailand och alla däri. Något som flera påtalat inte stämmer.
