Isan Lover
Forumveteran
HejSjälvklart gäller det sportsliga främst men det är sportsliga framgångar som har givit möjligheten att förstärka klubbkassan. Det var inte så fett på 70- och 80 talen med en publiksiffra på i snitt kanske 4000. Trots en knaper ekonomi tog man sig till final i dåvarande Europacupen. Nu ligger mitt fokus dock på hockeyn men jag kan inte låta bli att följa MFF:s bravader.
Idag har vi inga särskilda planer än så länge, vädret ser dock lovande ut med 14 grader nu på morgonen.
Sverige behöver lag som kan vara med ute i Europa, tidigare var det Änglarna och på senare år har det varit MFF, själv hoppas jag förstås på att få se Änglarna i Europa igen, men jag har öven följt MFF i deras Champion Leauge matcher.
Det viktigaste för Svensk fotboll vore om spelarna fick liknande skattevilkor som i Danmark och Norge, då skulle Svensk klubbfotboll på allvar kunna ta upp kampen om att bli klart bäst i Norden igen.
Mvh isan lover