Lägenhet eller allra helst ett hus, men det beror givetvis på kostnaden och på hur möjligheterna till lån och köp ser ut.
Ett litet men fint möblerat hus med 2 sovrum i bra centralt läge typ 2km från centrum/stranden hittar du för 15000/mån och då finns gemensam pool, utan pool något billigare. Ju längre från centrum desto lägre priser.
3 sovrum några tusen upp. Sen beror det på standard, vill du ha typ nybyggt så går det upp lite.
Radhus något billigare.
Sen finns det äldre radhus med lite enklare Thai standard under 10.000 men bra läge.
Vill du ha lite lyxigare med egen pool så går det givetvis upp och vill du bo ännu billigare så blir det lite längre in till stan, du kan hitta boende för 2000/mån.
Har en kompis som har ett möblerat fräscht hus med 3 sovrum, 2 badrum inte så stort, ca 100m2, bra uteplats med tak och bra parkering under tak, ingen tillgång till pool, ligger i bra område ca 3km från centrum, han vill ha 15.000 i hyra och då ingår en moped, kan gå att pruta till sig ytterligare en moped i hyran eller hyra utan moppar något billigare.
Bara ett ex på vad som finns.
Kompisens hus är även till salu för runt 2.5 milj och det finns mycket att köpa från ca 2 milj och upp.
Låna som utlänning kan du bara göra om du har arbetstillstånd eller om din fru köper huset, vi utlänningar är inte kreditvärdiga.
Men ta det lugnt med att köpa, ta minst nåt år och känn in dig först.
Generellt i Hua Hin är att lägenheter faktiskt är lite dyrare att hyra/köpa än hus om man ser till storlek men rum finns i bra läge från 5000/mån.
Det finns ett antal buy/sell/rent grupper för Hua Hin på facebook där man ofta kan komma i kontakt med ägaren direkt.
PS!
Alla priser är givetvis i Baht och vid ettårs kontrakt och förutsätter att du kommer ner i lågsäsong, dvs efter Songkran.
Juni-Augusti är det lättast att pruta