Vad gör ni ThaiSnack:are just nu?

 
Om du är rolig för att missa insamlingen har du alla uppgifter som behövs här.
Så det är bara att lätta på lädret.:)

Kontonummer insamlingen för Udon Thani Home for Girls.
Sverige: Svenska Handelsbanken 6879 749 365 978 eller Swish 0708 575 222
Thailand: Bangkok Bank 284-7-697634 eller PromtPay 080 070 5977.
Mycket bra, fast det har du väl lagt in tidigare va?

Hoppas det här inte betyder något negativt för MPR deras forum och träffar där det samlas in pengar till barnhemmet.

Mycket ädelt syfte i smak.

Alla människor har lika värde.
 
Mycket bra, fast det har du väl lagt in tidigare va?

Hoppas det här inte betyder något negativt för MPR deras forum och träffar där det samlas in pengar till barnhemmet.

Mycket ädelt syfte i smak.

Alla människor har lika värde.
Ja visst har jag det men jag tyckte du verkade orolig så jag la in det en gång till för säkerhets skull.
Sen var det bra med en påminnelse..det var ett tag sedan nu.
Många bäckar små.:nod:
Vad gör man inte för alla människors lika värde ;)
1691865389008.webp
 
Married visum Non O ??
I all vänlighet och kanske du vet.
Jag gör detta i Thailand , trots att mängder av folk säger åt mig att Non O måste sökas från Sverige , "Du kan inte göra det i Thai, måste göras i Sverige "så gör jag det här i Thai två veckor efter ankomst, även flera andra jag känner gör detta här på plats, jag hjälper gubben nu jag tidigare nämt att få ett NON O Retirement. Bara för kännedom att det påståendet faktiskt är rent bullshit, alla visum kan sökas eller bytas /ändras här efter att man reser in på exemption 30 dagar.
Och mycket enklare dessutom
På vilket sätt är det enklare. Kan du göra det via nätet utan att besöka ett immigration?
 
Ny teknik...iss'int det bästa...
Jo, förstår lat på äldre dar o bekväm.....men finnes mycke vi in't vet inn stege i lårn.. ;)

Efter många funderingar….

Det enda jag kan tänka mig få fram av detta är ”man vet inte innan man provat”.

Såååååå, i fall det var rätt tolkat…
Japanska stenar är absolut bättre om man är duktig.
Nu behöver man tråkigt nog mer än en sten som ofta ska läggas i blöt, slabbas med och grisa i köket…om man inte vill gå ut i garaget för att slipa en kniv.
Sedan ska dessa stenar torka och förvaras på rätt sätt.

Det är rätt kul att slipa och skärpa upp knivar. Men jag har varken tid, plats eller ork att ha det som hobby och därför kör jag med Tormek T1.
Jag hade säkert fått till bättre resultat med Tormek T8, men återigen….slabbigt.
 
Började fylla i visumansökan i går och räknar med att slutföra det i dag förutsatt att jag får ett papper från skatteverket att vi är gifta enligt svensk lag. Morgonen ganska blåsig. Ska bli regn i em. Ev tur med barnbarn till Medeltidsmuseet. Det ska flytta därför att riksdagen vill ha området. Kulturen trängs undan för att politiken utvidgas.
Säger inte ett personbevis man kan ladda ner från skattemyndigheten det?
Jag tänkte ochså eventuellt söka familje visum men trodde att det var ett bevis på att man är gift i Thailand som man måste visa eller funkar det med ett svensk vigselbevis?
 
Säger inte ett personbevis man kan ladda ner från skattemyndigheten det?
Jag tänkte ochså eventuellt söka familje visum men trodde att det var ett bevis på att man är gift i Thailand som man måste visa eller funkar det med ett svensk vigselbevis?
Jag satsade på ett familjebevis på engelska med stämpel och namnteckning. Gratis, tar tre dagar. Tyckte det var enklast. Tar med det till Thailand också.
 
 

Liknande trådar

Svar
5
Visningar
2 K
Anonymius
A
M
Svar
7
Visningar
2 K
Anonym
A
A
Svar
1
Visningar
2 K
Anonym
A
 
Tillbaka
Topp