Hej
Ja fast inte alls via en hälsokontroll utan via en Remiss, du jämför äpplen och päron nu.
Vi pratar om två helt olika saker, tillgång till olika avancerade och dyra undersökningar får man via en Remiss ifrån en läkare eftersom denne anser att det finns skäl för att utföra detta, du hade blivit opererad också om det hade behövts.
Det som jag talade om var att via mycket omfattande hälsokontroll utföra alla tänkbara undersökningar, kontroller och tester utan att vara sjuk och utan att uppsöka en läkare för att få en Remiss, såna här undersökningar i förebyggande syfte omfattas inte alls av den allmänna sjukvården via en liten låg patientavgift.
Det får man betala själv eller eventuellt arbetsgivaren om det ingår i anställningsavtalet,kostnaderna här handlar som sagt inte alls om hundralappar utan räknas tusenlappar och i tiotusentals kronor, detta gör att det finns stora pengar att spara på att göra en stor hälsokontroll i Thailand.
Mvh isan lover