Lite mer om Thim-appen från Kim Wadström:
NY APP FÖR IMMIGRATION
– Thailand vill flytta immigration till mobilen
Tänk dig att du slipper åka till närmaste immigration för att förlänga ditt uppehållstillstånd. Istället öppnar du en app, skannar ditt pass och gör det hemma i soffan.
Det är visionen bakom Thailands nya system THIM – Thailand Immigration Management System – och appen med samma namn.
I dag är funktionerna i THIM begränsade. Du kan egentligen bara registrera din digitala profil, och TDAC är fortfarande obligatoriskt.
Det är planen för framtiden som gör THIM intressant. Målet är att vi ska kunna sköta stora delar av våra immigrationsärenden direkt i mobilen istället för att besöka ett immigrationskontor. En dröm för resenärer.
Appen är dessutom betydligt mer användarvänlig än tidigare plattformar som inreseformuläret TDAC och Thai E-visa.

Uppgifterna sparas
Idag måste du fylla i passnummer, adress och reseuppgifter vid varje inresa. I THIM sparas uppgifterna. Du behöver bara uppdatera sådant som förändrats.

Grupper kan registreras
Idag måste varje person göra en egen TDAC. I THIM kan familjer och grupper registrera sig samtidigt.

Passet läses av
I dag måste du skicka ett foto på ditt pass. THIM använder telefonens kamera och AI-teknik för att läsa av passets information.
Enligt utvecklarna ska registreringen kunna genomföras på mindre än två minuter.
Jag har själv testat THIM. Registreringen gick mycket snabbt och utan problem och appen känns betydligt mer modern än TDAC och E-visa.
Men den verkliga nyheten handlar om vad Thailand planerar att göra med THIM.
Steg ett innebär att använda THIM vid inresor. Landet tar emot över 30 miljoner internationella besökare om året och köerna till passkontrollen blir bara längre för varje år eftersom kontrollen skärps.
I THIM är passuppgifter, TDAC och visum sammankopplade. Det gör det enklare för Thailand att granska oss vid inresor och kommer att korta köerna till passkontrollerna på flygplatserna. I framtiden kan vi kanske till och med använda samma automatiska e-gates på flygplatser som thailändare kan använda redan idag.
Men den stora förändringen är det som kommer i steg två – på immigrationskontoren. De hanterar idag stora mängder rutinärenden, vilket skapar onödiga köer även där.
Tanken är att flytta dessa tjänster till THIM i framtiden. Då ska kunna göra detta i mobilen:
• visum- och uppehållsförlängningar
• 90-dagarsrapporter
• boka tid hos immigration
• Skaffa Certificate of Residence
När THIM är helt utbyggt och dessa tjänster kan lanseras är inte klart. Men det kommer att innebära en stor förenkling också för besökare.
Samtidigt väcker systemet frågor om integritet och dataskydd. THIM hanterar passuppgifter, biometrisk information, immigrationsdata och resehistorik.
Myndigheterna uppger att informationen lagras inom Thailand enligt landets dataskyddsregler. Men det är oklart hur länge de lagras, vilka myndigheter som får tillgång till dem och hur de skyddas för intrång och läckor.
Det är mycket information om oss utlänningar samlat på ett ställe och thailändska digitala system har en historia av att inte alltid vara fullt skyddade. Det bör myndigheterna ha i minne innan systemet lanseras fullt ut.