PanPan
Forumveteran
Läste bara sista, inlägget och missa det fast kom ihåg när du skrev det att jag läst det innan.Jag skrev ju i detta inlägget precis innan att det kostade drygt 100k för första terminen. Antar att det stämmer.
Min capoeiraelev och bästa vän från Filippinerna var lärare på Tommys skola för några år sedan. Han hade väl två ämnen om det nu var matte och fysik.. och min vän kan inte bra Thai så det är omöjligt för honom att ha lektion på thai.
Jo jag skrev ju det Thaiskola med Eng program som valmöjlighet, dom har 2 olika program enligt deras hemsida ett på Thai och ett på Eng men båda med en traditionell thaiutbildning med ett internationellt perspektiv skriver dom.
Finns några sådana skolor.
Vissa kör utbildningen 50/50 08-12 på Eng, 12-15 på Thai tex..
Tyckte det var lite ovanligt med asiatiska lärare som kör Engelska programmen, men kanske filippinare, såg par Indier.
Gött att han kommit till en skola han trivs i, det är nog det viktigaste, blir ingen bra utbildning om man vantrivs.