Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Visst har jag ett CV. Men inte särskilt långt, dels för att jag inte är lastgammal och för att jag inte hittar på och anser mig ha erfarenheter av saker bara för att jag sett/hört talas om dem.
Så varken flygvärdinna, busschaufför eller kock står i mitt CV, trots att jag spenderat massor av tid i flygplan, bussar och köket.
Glömmer aldrig när jag köpte nimbus 29:an.
Hade eg bestämt oss för att köpa en annan båt men insåg vid närmare kontroll när vi skulle göra upp affären att den inte va nån hit.
Med magväskan full av cash åkte vi till sommarstugan på Orust å jag läste annonserna i gp medans morsan fixa kaffe å såg en kanonfin nimbus 29 dc med riktnummer smögen så den ringde vi på och den verkade intressant så vi drack snabbt upp kaffet å tog bilen upp till smögen.
Båten va fin som fn och det satt en kad42 i till skillnad mot ad41 som det brukade vara så vi bestämde oss för att köpa men givetvis ska det prutas först.
Gubben ville ha 740k för den men jag bjöd 690. Inte en chans sa han, går inte under 720. Jag sa att du får 690 cash här å nu så tar vi den, detta var en lörd kl 7 på kvällen.
Han titta på mig å frugan å sa att ja fixar du 690 tusen inom 5 min så ska du få den sa han å skrattade.
Skriv ett kvitto sa jag och drog upp tröjan å tog fram magväskan å började räkna upp pengarna. Sicken min han fick gubben men affär blev det
Skönheterna, har haft massvis med båtar men på den tiden va det vanlig kamera som gällde så inget jag har tillgång till här tyvärr.
Men hittade ett par som jag lagt upp på fb.
Den första är dottern i nimbus 29:an och den andra är en scand 3000 som jag hade innan.
Idag har jag fått thaimassage, tjejen som har massagen har fortfarande stängt för allmänheten så hon åker hem till svägerskan ca en gång i månaden och masserar oss där.
Allt är lagligt så kvitto finns som jag sen ger till jobbet så går det på friskvårdsbidrag.
Ja F21 finns ju i Luleå.
Haparanda ingår väl egentligen inte i nätet längre. Men det är rätt speciellt då vi kör dubbla spårvidder i Haparanda då finnarna inte har samma spårvidd som vi har i Sverige. Det går en järnvägsbro mellan Haparanda och Torneå. Den cyklade jag på under somrarna om man var och sprang efter finskor på ”Björkö” i Torneå
Min äldre syster gjorde lumpen på F21. Tror hon förberedde flygplanen inför start.
Har hört det med. Det är väl Norge och Sverige som har samma spårvidd. Sen berättade min lärare att de måste justera om tågens hjulbredd innan de kan åka in i Finland. Finland har ju en lite modernare järnväg med betydligt större avstånd mellan rälen jämfört med Sverige.
Häftigt, har själv bara varit på Vantaa flygplats i Finland, haha
Det var ju ursprungslöftet men det ändrades ju efter ett dygn..
Det är enorma skatteintäkter så det blir svårt att hålla en månad.
Pengar måste in också.
Det var ju ursprungslöftet men det ändrades ju efter ett dygn..
Det är enorma skatteintäkter så det blir svårt att hålla en månad.
Pengar måste in också.
Lite kul att någon som bor på Filippinerna är så intresserad av vad som sker i Thailand.
Lite som att jag skulle sitta på ett hotellrum i Norge och kommentera allt som sker i Finland på ett finskt forum
Vi upplever för närvarande problem med att det inte verkar fungera att logga in på forumet via Facebook, Google eller Twitter. Vi undersöker vad det kan bero på.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.