Vad gör ni ThaiSnack:are just nu?

 
Märkligt att Sverige har kvar Las fortfarande. För kunde det vara ett skäl att skrämma folk att stanna vid sin läst. Men idag när vi inte har någon industri och dessutom kompetenta byter jobb hela tiden känns det helt vansinnigt.

Som egen företagare gjorde jag det enkelt permmiteade tills det kom till den jag vill bli av med.
Sällan någon är så viktig att man måste behålla dem. Det handlar bara om pengar i slutänden. Lojalitet är viktigt och skit stövlar skall bort och skall skade skjutas för evigt helst.
Alla går att ersätta och det är bara att skall ner verksamheten ett tag dessutom ökar lönsamheten när idioten försvinner.
 
Uppenbarligen hade inte Dan det förtroende som krävs för att vara GD. Felet var att förlänga hans mandat. Arbetsgivaren gjorde inte en grundlig undersökning. Hade man gjort detta hade han inte fått vara GD.
Eftersom han redan blivit avsatt från tre myndigheter innan (Migrationsverket, Försäkringskassan, Rikspolisen) så är det helt otroligt att dom gav han en fjärde myndighet. Dom trodde väl att han inte kunde göra så mycket skada på den myndigheten. Det var i och för sig hans privatliv som han gjorde bort sig i den här gången men som GD för en myndighet som MSB mitt i krisläget Pandemi är det otroligt korkat att ge sig ut på resa trots regeringens uppmaningar till folket om att stanna hemma
 
Det är väl därför vi inte har något försvar kvar. För att bli av med dem var man tvungen att lägga ned försvaret. Är det som ni beskriver tycker jag man mycket väl överväga om vi skall ha ett försvar. Vad hjälper det med ett försvar som är totalt inkompet.
Inkompet" var ju ett nytt ord! :beer: Sverige behöver inget försvar, se bara till dom sista 200 åren, inte en jävel som anfallit Sverige!
Men däremot så är just själva Försvarsmakten en bra skola för unga omogna män!
 
 

Liknande trådar

Svar
5
Visningar
2 K
Anonymius
A
M
Svar
7
Visningar
2 K
Anonym
A
A
Svar
1
Visningar
2 K
Anonym
A
 
Tillbaka
Topp