Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Sjömän måste göra läkarundersökning varannat år för att få jobba, gäller alla länder, vissa länder har tom varje år.
Röntgen skriver jag ju att dom gör både på Fillipinerna och i Thailand vare sig jag skall ha svenskt eller norskt.
Inget krav i Sverige och Norge men i dom länderna så har det gjorts ändå när jag har vart på läkarkontroll.
Var väl så dom gjorde snabbkoll om man hade dryparn (gonnore) förr när vanligare? hört från äldre ombord iaf.
En berätta att ene läkaren tog alltid ett grabbatag runt pungen också skulle man hosta.
Var väl så dom gjorde snabbkoll om man hade dryparn (gonnore) förr när vanligare? hört från äldre ombord iaf.
En berätta att ene läkaren tog alltid ett grabbatag runt pungen också skulle man hosta.
Var väl så dom gjorde snabbkoll om man hade dryparn (gonnore) förr när vanligare? hört från äldre ombord iaf.
En berätta att ene läkaren tog alltid ett grabbatag runt pungen också skulle man hosta.
Var inte så många år sedan wasserman test försvann från det norska friskintyget. Å andra sidan var jag till Göteborg för ett friskintyg för Uk för en hel del år sedan.
Den snorkiga läkarsekreterare var nog med att påtala .Dr Maurice Westerlund minsann är den enda som får utfärda sådana i Sverige Vilket inte stämde, fann jag ut senare, men ok det var arbetsgivaren som rekommenderade denna klinik. Det gick på 5500 kr för typ mår du bra ok. Helvete är det är värre en jävla horhus tänkte jag. Sedan var det hotell och resa ned och trippel ersättning från rigg sällskapet så det var ett dyrt frisk intyg.
Dröm av min förvåning då jag sitter och lyssnar på radion i Thailand och Dr Maurice Westerlund interjuvas och han blivit godkänd för av Virgin Galactic, LLC, för undersökning och riskbedömning av rymdturister. Han är Sveriges hittills enda certifierade rymdläkare och är en av omkring 50 läkare i hela världen som är certifierade av Virgin Galactic.
Å herre helvete tänkta jag va fan skall det inte kosta. Tja gissar man inte kollar om rymdturister pissar taggtråd i alla fall.
Ok va det de det va.
Bråck det fick trikaren ombord sist och blev allvarligt för tarmen slog sig i en knut med så han fick skickas till sjukhuset och blev akut med operation och par månaders sjukskrivning.
Då var vi iland igen så nu skall jag ta en morgonpromenad innan läggdags.
Idag kan man börja räkna ner på fingrarna, 10 dagar igen, gjorde inköpslista igår på kakelverktyg
Firar sen jul tillsammans med anländ hazip/hazip dotter från Sverige samt fru och vännina.
Ja dottern studerar i Sverige men så fort det blir lov kommer hon hit, hmmm, dyrt men ska jag "konkursa" ska jag i alla fall inte tappat kontakten med henne. Ja så nu blir det lås och bom på plånboken, ja om jag kan bättre än de förra gångerna.
Jag fick ju några hyper fina skrudar så nu får ni karmere tröjorna, ja samt damerna och bortse från min nuna.
Då blir givarna säkerligen glada, och snart Gott nytt.
Nu har jag varit ut med Forden och sladdat lite, isiga vägar och en bil som är
lätt bak man blir 18 år igen. Du skulle varit här nu och åkt men jag tror du
tog första bussen till södern. ljumskbråcket har nog blivit högre upp på kroppen Det är som att köra Rally med en Volvo 240 man ser vägen framåt genom sidorutan, sladd hela tiden. Nu är det skidåkning på TV
Vi upplever för närvarande problem med att det inte verkar fungera att logga in på forumet via Facebook, Google eller Twitter. Vi undersöker vad det kan bero på.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.