Hej
Här har det varit fullt upp i stormen som stundtals nådde orkansryrka, 25 m/s i medelvind och 32-34 m/s i byarna.
Vi stack ut på sjön igår och drog våra hummertinor, men vi kom iväg senare än vi hade tänkt eftersom ytterligare en person var med mig och grannen.
Då var det först hyfsat väder men det friskade i efter hand, men vi kunde dra allt och fick 21 humrar med hem och 8-10 gick tillbaka i sjön.
VI placerade våra tinor i hyfsade lägen med tanke på den väntade stormen/orkanen och hoppas på en god fångst nästa gång också, hummer och krabbor rör sig när det är lite rörelse i sjön.
Idag har vi öst och pumpat båtar flera gånger i ösregnet och den hårda vinden. Men allt vårat klarade sig bra, men många träd har fallit och tak m.m hsr farit illa i vinden.
Nyss var jag och pojken nere och länsade båtarna för sista gången idag och nu hade vinden avtagit rejält. Nu var det kuling i medelvind och storm i byarna.
Mvh isan lover