Vad gör ni ThaiSnack:are just nu?

 
OK, jag visste inte att det räckte med att överföra kravet på pengar utspritt över ett år men nu vet jag det, tack tack.

Kambodja Inter på soi Buakhao brukar annonsera tydligt med att dom tar 12.500 för en extention ett år. Jag tog en promenad dit alldeles nyss och skylten med det priset var borttagen. Jag gick in och frågade vad som gällde och fick veta att nu var priset 13,500 och det var bara om man var kund hos Krungsri Bank. Var man inte det var man tvungen att byta till den banken och då fick man pynta till drygt 3000 om jag minns rätt.

Sedan knallade jag vidare till Thai Farang Visa, soi 35 tredje gatan, och fick ungefär samma svar där med tillägget att även Krung Thai Bank samt Kasikornbank funkade hos dom.

Hur "farligt" denna väg är att gå är inte jag rätt man att bedöma men Immigration måste väl vara med på noterna och ta sin del av mutpengarna antar jag.
Stämmer nog detta med Krung Thai bank, De som definitivt inte godkänner detta är BKK bank. Men sedan handlar det ju om vilka banker som mutat vilken chef och på vilken immigration. Ta ex Buriram , för att detta skall funka måste ju chefen på immigr. vara mutad att inte göra efterforskningar, Men nu går ju alla married Extension till avsyning i Bangkok huvudkontoret, en retirement extension är nog lättar ett fulfuska sig till. då det bara är distriktets immigration och då aktuell bank som måste mutas in för detta .. Thailand Thailand 555555
 
Idag är planerna att ta en sväng i skogen men vädret är inte det allra bästa,blåser och hänger regn i luften.
Med mig följer en frilansreporter från Luleå & vi har varit bekanta i många år,blir inget jaktreportage idag det har vi gjort tidigare för flera år sedan.

Idag är planerna vi ska försöka hitta nån tjäder eller ripor,blir förmodligen endast några tim så ingen kaffekokning i skogen.
Blir väl på uppflog då, knappast att de sitter i topp med det vädret du beskriver
 
Hade obalans i framdäcken så på väg från vvs butiken stannade vi för att balansera framdäcken.
De tog loss båda framdäcken, spolade av dom och satte tillbaka dom. Jag frågade om de inte skulle testa om de hade obalans. Nää....
Så var det bra igen, ingen obalans längre.
Kostade ingenting.
20261028_140010.webp
Allt det jobbet och så slängde man inte upp dom i balanseringsmaskinen som normalt är gjort i en grisblink :rolleyes:
Förutom obalans kan man även se om däcken är skadade, skeva eller kanske en bula i fälgen.
Bara mina 5 cent
 
 

Liknande trådar

Svar
5
Visningar
2 K
Anonymius
A
M
Svar
7
Visningar
2 K
Anonym
A
A
Svar
1
Visningar
2 K
Anonym
A
 
Tillbaka
Topp