Huahindinge
Forumräv
Då tror du fel igen.En middag för 2000 kr är säkert bättre än en middag för 200 kr men inte nödvändigtvis godare.
Jag tror att många människor som går på ställen och äter för 2000 kr per person gör det för att synas i mängden. Folk tittar på dom och tänker aha där sitter ett par som säkert har gott om pengar och då ökar givetvis parets självkänsla. På samma sätt som den ökar hos en person som kör runt i en ny Merca för en miljon.
Dessa personer kunde lika gärna ätit för 800 kr per person eller haft en bil för 300.000 men nej då ser ju inte andra hur rika dom är.
Finns massor av rika människor som inte har behov av att glänsa därför att deras självkänsla redan är så stark att dom klarar av att se mindre bemedlade ut.
Ta en sån som Zlatan uppfödd på Rosengård med usel självkänsla som säkert följt honom genom livet. Ingen har väl större behov av att glänsa än den mannen.
Det är så människor är sen om du är av en annan åsikt är möjligt.
BTT