Hej
Nu är det nog inte så långt kvar för min far heller, när jag besökte honom i hans lägenhet i söndags tyckte jag att han var betydligt sämre än tidigare, han låg i sängen och ville inte gå upp, jag hade köpt en tidning åt honom eftersom han har bett om det, men den här gången sa han att han inte orkar läsa och att jag kunde ta med den hem.
Efter en stund behövde han gå på toaletten och bad om hjälp, han kunde inte resa sig upp själv så jag fick dra upp honom i sittande och leda honom till toaletten, det visade sig att det redan hade kommit en deli hans blöja så jag fick byta blöja på honom, dra på honom bycorna och sen hjälpa honom tillbaka till sängen.
Han ville att jag skulle släcka ljuset och sen ville han sova igen, han hade lite svårt att andas och dessutom svårare att prata, så jag lämnade honom en timma innan hemtjänstpersonalen kom på besök igen, men när jag kom hem sa jag till frugan att han var sämre och att vi skulle åka dit på onsdag igen.
Igår åkte jag och frugan dit igen och då var både en sköterska och två ifrån hemtjänsten där, han hade gått upp och ramlat på väg till toaletten, men han hade tryckt på larmet trots att han hade slagit i huvudet och spottade blod, han hade dessutom ännu svårare att andas så sköterskan ringde en ambulans som kom och hämtade honom.
Jag plockade ihop lite saker i en påse som han skulle ha med sig till sjukhuset, både hemtjänstpersonale, sköterskan och ambulanspersonalen var väldigt trevliga och hjälpsamma, dom verkade verkligen bry sig och uppträdde proffsigt, tog det lugnt och försiktigt för att inte oroa pappa.
Jag följde med hela vägen till ambulansen och klappade om pappa en sista gång innan dom for iväg, senare ringde dom mig ifrån sjukhuset och berättade hur det hade gått och det visade sig att han hade problem med lungorna som inte kunde göra sig av med tillräckligt mycket koldioxid, så man var tvungen att lägga honom i en maskin så han fick hjälp med det, då piggnade han till och pratade igen.
Men efter ett tag så höll han på att bli medvetslös och då behövde han hjälp av maskinen, så sköterskan på sjukhuset sa att hon inte vet om han kommer att klara det här eller ej, det är 50/50 sa hon, sen gav hon mig ett direktnummer till avdelningen han ligger på och sa att jag kan komma och hälsa på när jag vill och även utanför besökstid.
Så jag och frugan åker dit nu vid 7 tiden på morgon så får vi se hur det är med honom, jag har bara beröm att ge till alla inblandade ifrån hemtjänst, hemsjukvård, ambulanspersonal och sjukhus, allt är inte skit med svensk vård och omsorg trits deras dåliga löner, underbemanning och stress.
Mvh isan lover