Hej
Ja så blir det, det verkar som om Anutin har ändrat sig i sista stund, frågan är väl bara om polisen lyckas hålla koll på vilka delar av plantan folk ute i byarna kommer att använda och till vad,
att restauranger och caféer kommer att tillhandahålla den lagliga substansen i olika rätter och drycker tror jag kommer att fungera.
Men enligt mig är det nog lite naivt att tro bönder ute i byarna bara kommer att använda rötter och blad av plantorna, risken är nog uppenbar att även dom delar av plantan man enligt lag inte får användas kommer att anvöndas och kanske t.o.m inbringa mer pengar än blad och rötter.
I artikeln nedan reder man ut oklarheterna, det har varit många turer och bud om det här.
Thailand's recent changes to the laws around cannabis have sparked confusion across the country, with many questioning, "Is weed legal now?"
thethaiger.com
Mvh isan lover