Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Blev en snabb tur till stugan med lite grejer som behövs där,jag hann även med att sätta ut en saltsten på ett av dom närmaste passen sambon och jycken ville också hänga med och åka skoter idag.
Allt gick bra och tog inte många timmar för oss.
Imorgon bär det av upp till fjälls för en sista sväng just från det stället,nu är det inte mycket snö kvar nere i dalen där man utgår ifrån och bäckarna har skurit upp så det lär bli lite crosskörning men väl uppe på fjället är det snö och rejäla isar.
Vi blir 3 st som åker imorgon och förmodligen blir det en lång dag och flera sjöar som ska hinna testas,nu är det klart väder och prognosen för imorgon visar på runt 12 minus på morgonen men varmare fram på dagen.
Ja det är jobbigt att luka som det heter på skånska. Jag tar en mugg kaffe istället och sätter mig i soffan och kollar hockeyfinalen. Lilleman är på bio med några klasskompisar och tittar på Minecraft movie eller vad filmen nu heter.
Katter undviker lukten av ogräsättika. Vinäger ska också vara ofarligt att använda när man städar och har katter. Vet ej om det är för att det är ofarligt att komma i kontakt med eller om det är för att de undviker att komma i närheten av det.
Vi har en katt som bor mestadels ute på altan under sommaren men inne på senhösten och vintern. Hon har ett krypin under taket där hon är säker för rävarna som stryker förbi här. Hon har vad jag sett inte reagerat på att jag använt ogräsättika. Jag har inte tänkt på om hon undvikit att vistas på plattorna i anslutning till altan, när jag sprutat. Några dagar efter jag sprutat vet jag att hon är tillbaka på plattorna. Men hon har alternativ till att vara på plattorna.
Nyss hemkommen från turen upp till fjälls, det började med riktig crosskörning innan vi kom upp några hundra meter.
Men väl uppe så är det rejäl vinter med mycket snö och isar på närmare 1 m kärnis.
Vädret var klart & soligt hela dagen och höll sig på minusgrader med en vind som drog lite hela tiden..
Trögt fiske men några större fick vi och några var på kilot och såna får man vara nöjd med,jag hade några riktigt fina som endast simmade runt blänket och inte ville hugga tyvärr
Nu måste jag rätta mig själv om vikten på dom största,är ju lätt som storfiskare att berätta och säga att det var stora och tunga firrar man fått.
Jag skrev ju runt kilot & var tvungen att gå ut i garaget efter vågen och nu blev den ju både tyngre och längre efter kontroll.
1,6 kg och 46-47 cm
Så den här rödingen ska jag grava.
Åkte båt med frugan till Vaxholm i dag. En trevlig tur i fint väder och med lagom mycket folk. Fram till 1 maj får man åka gratis med Vaxholmsbolaget om man har ett månadskort. Vi har hunnit med två resor sedan vi kom hem.
Vi upplever för närvarande problem med att det inte verkar fungera att logga in på forumet via Facebook, Google eller Twitter. Vi undersöker vad det kan bero på.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.