Hej
Den bilden av det italienska köket stämmer inte alls på något vis med mina erfarenheter, jag har ju jobbat på flygplatser runt om i Italien i över 30 år och är det något land det finns variationer så är det väl där.
Om man börjar i norr och tar sig söderut så är ju skillnaderna enorma, man börjar med ett kök i norr som är besläktat med Tyrolen och mattraditioner som förknippas med alperna, ostar, skinkor och korvar o.s.v, sen har ju i princip varenda provins, distrikt och ibland t.o.m byar söder om alperna egna viner, ostar, maträtter och bröd m.m, man är dessutom väldigt stolta över just sin regions matkultur, dom har ju dessutom väldigt god seafood längs kusten, smaker och rätter ändrar sig sedan ju längre söderut man kommer, själv är jag lyrisk över den italienska maten, vinerna, ostarna, skinkorna och allt annat gott.
Det Franska köket är helt ok men själv tycker jag att det har ett lite överdrivet högt anseende, men smaken är ju som baken heter det ju och det gäller väl ännu.
Mvh isan lover