Ta det inte på det sättet, höga hästar var mer tanke på nivåskillnaden på erat liv och dom som kryper i smutsen.
Jag har ju bevisligen missförstått med då jag förstått det som att din fru kom från en mer välställd familj.
Och jag har inga problem med att be om ursäkt och gör så nu, förlåt.
Det är helt lugnt. Du är nog svenska thaiforums ärligaste person så jag blev mest besviken att du såg mig på det sättet.
Jag är uppväxt i arbetarklass i möbelindustrins Tibro; den förste i min släkt, på båda sidor, som läste vidare. Jag gjorde FN-tjänst i forna Jugoslavien, ex-arbete i Botswana och tog dubbla examen för att ge mig själv chansen. Flyttade till Thailand, på chans, när jag var 26 och träffade då frugan som pluggade på universitet i Bangkok tack vare att hennes far var en lägre officer. Jag tjänade jävligt dåligt i flera år men jobbade 60-70 timmar i veckan. Idag har vi det ekonomiskt bra men jag reser fortfarande tre veckor per månad och har aldrig haft tid för någon hobby.
Min dotter får allt det mina föräldrar aldrig kunde ge mig, eller frugans föräldrar ge henne, men vi har också höga krav; 12 timmars studier per helg är givet.
Aldrig att jag glömmer mina gamla kompisar i Tibro eller att frugan glömmer sina gamla kompisar i Phanom dock.
Om du upplever att jag sitter på höga hästar eller spelar Allan så tar jag faktiskt illa upp; om någon tycker jag är dryg så är jag dock rätt nöjd; det kan behövas ibland.
Senast ändrad: