Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Idag har dom marknadsdag i skolan som en del av matten, ungarna har egna marknadsstånd och skall lära sig att hantera pengar, räkna och ge tillbaks växel etc.
Förhoppningsvis kommer han inte jobba på 7/11 förhoppningsvis går han vidare med utbildningen till ett bra universitet efter det.
Men dom får ju lära sig lite buissness anda först
Lägga in lite foton från våran bilresa när vi åkte till Khao Sok nu när jag har lagt över dom på datorn, va så jobbigt att ladda upp från telefon
Första stoppet på vägen ner i Phetchaburi provinsen.
Sen tog vi bilen till den konstgjorda sjön i Khao Sok, det var en dalgång innan som dom dämde upp och nu är det en stor sjö på 165km2 som på sina ställen är 100m djup.
Körde runt lite innan vi tog en båttur (innan vi hittade turbåtarna )
Hemkommen efter en heldag på badlandet, efter vi lekt oss trötta på badlandet tog @Långeman med oss på en mysig liten restaurang, vart en bra dag nu är det strax läggdags ungen somna direkt i bilen när vi åkte hem solbränd blev jag.
Efter Khao Sok åkte vi vidare till Krabi och Ao Nang, värsta turisthålan, var inte mycket som kändes som Thailand i den, bara massa indier som jobbade på restaurangerna resten va la muslimer och sen då turister, värsta charterturisthålan.
En besvikelse och tog inte så många foton, vi åkte därifrån och lämnade hotellet tidigare än tänkt tyvärr inga pengar tillbaks men ingen som ville stanna där.
Men miljön kan man inte klaga på det enda som var bra där den spektakulära miljön och bergen var kanonfint.
Tyvärr verkade det som vi redan hade sett allt sevärt när vi vart i Krabi innan.
Vi upplever för närvarande problem med att det inte verkar fungera att logga in på forumet via Facebook, Google eller Twitter. Vi undersöker vad det kan bero på.
Denna webbplats använder cookies för att hjälpa till att anpassa innehållet, skräddarsy din erfarenhet och hålla dig inloggad om du registrerar dig som medlem.
Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.