Spouse Visum för Farng som har ett barn med Thaimedborgare

 
A

Anonym

Gäst
En kamrat här har ett barn tvår gammalt med en Thaitjej , han vet inte vilka dokument som behövs för att söka ett Non Immigrant Spouse grundat på faderskapet av ett barn med Thai
Någon som vet kanske kan upplysa mig om detta så skall jag vidarebefordra :)
 
En kamrat här har ett barn tvår gammalt med en Thaitjej , han vet inte vilka dokument som behövs för att söka ett Non Immigrant Spouse grundat på faderskapet av ett barn med Thai
Någon som vet kanske kan upplysa mig om detta så skall jag vidarebefordra :)
Sytår på deras hemsida Ammbasadens Eller go in på Facebook och gå med i gruppen Visum thailand så finns alla svar där på alla visum
 
Följande behövs vid ansökan.
(Detta beskriver när man ansöker i Sverige och hur man ansöker som gift med en Thailändsk medborgare Om ni söker baserat på att ni har ett Thailändskt barn hänvisas till Thailändska ambassaden/konsulatet. Om ni ansöker i annat land hänvisas till det landets ambassad.)
- En komplett och signerad ansökan Klicka här för att ladda ner den. Barn måste ha sin egen ansökan påskriven av vårdnadshavare eller förmyndare.

- Ett pass i orginal giltig minst 6 månader vid ansökan om singel och 18 månader vid ansökan om multiple. Dessutom med minst 1 tomma visa sida.

- Kopia på passet visande uppslaget med fotot på A4 papper. Kopian får inte modifieras efter kopieringen.

- 2 foton, storlek 3.5cm. x 4.5cm. tagna framifrån, Det får vara max 6 månader gammalt och inte "hemgjort"

- Personbevis (familjebevis).

- En kopia på partnerns Id kort eller pass (signerad av partnen)

- En kopia på partnerns husbok.


- En kopia på vigselbeviset (Thai eller Svenskt)
- Ansökningsavgiften: kontant 600:- för single och 1500:- för multiple
 
 

Liknande trådar

 
Tillbaka
Topp