A
Anonym
Gäst
"Phonta " sa:Dessutom vill inte jag ha ett Non immigrant , jag vill inte åka som en galning ut och in ur landet var tredje månad ... Jag skall ha ett UT baserat på retirement ..
I värsta fall så får jag fixa detta "på annat sätt" men jag är motståndare till de möjligheterna ,inte bra alls ..
Ok, men ett retirement är ju också kanske möjligt att fixa före avfärd, men ok 500km är ju ett hinder.
Tänkte mest på problemen att stå vi incheckningen med en biljett som är längre än 1 mån, och inget visum ha.......att bli stoppad där av någon nitisk resetjänsteman vore kanske ganska surt.
Så personligen vill jag nog försöka ha ordning på pappren vid avfärd, tex nu då jag inte ens är i Sverige och måste ha ett N-I visum, så är jag nog tvungen att skicka mina handlingar till en god vän i Sthlm som lämnar in.......sen får jag försöka hämta passet själv vid avfärd.
Men det är ju jag det
