Sprang på detta ??? Kan det stämma har inte hört eller läst något om det på resebyråernas hemsidor.
Är det nån som råkat ut för deta på sista tiden?
Strängare krav för sökande till turistvisum
Bangkok - Utrikesministeriet i Bangkok har instruerat de thailändska ambassader och konsulat utomlands att vara strängare med kraven när sökanden söker 60-dagars turistvisum till Thailand.
De thailändska ambassader, konsulat och generalkonsulat kommer nu att kräva en bekräftad flight - bokning med flygnummer och datum för inträde / utträde, och bekräftade hotellbokningar med namn och datum för checka in / ut.
Nödvändiga handlingar är:
- En ifylld och undertecknad ansökningsblankett
- En bild (färg, storlek 4 x 6 cm)
- Pass (giltigt minst 6 månader)
- Hotell bokning i Thailand med namn och datum för att checka in / ut
- Flygbiljett eller en bokning slip med flygnummer och datum för inträde in / ut
Vänligen observera att:
Konsulära tjänstemän förbehåller sig rätten att begära ytterligare handlingar som anses nödvändiga.
I avsaknad av ett obligatoriskt dokument, är ett brev om avsaknaden av ett sådant dokument.
De nya kraven har bekräftats av Thaivisa.com och gäller omedelbart.
Inte mycket nytt...
Biljetter har bokats med avresa och retur, sedan skicka en kopia. Har du bokat hotell, skicka en kopia av den.
Äger du egen egendom så en skriver ni in adressen, Bor du med familjen / maka, skriver du in adressen med ansökan och förklara det.
Under flygningen får du ett TM-kort där du fortfarande måste fylla i den adress du bor i Thailand.
Där fyller man in ett hotell eller annan adress.
Bara ett par ytterligare handlingar du måste fylla i, eller ett brev bifogas ansökan om du inte har bokat hotell i förväg, eller att du har en egen adress, men det bör inte orsaka problem.
Grunden för detta är att immigration vil veta din adress i Thailand. För er som reser runt i Thailand, är det inte ett problem efter som alla hotel måste meddela immigration om nya gäster.