""Krbe" " sa:
Någon som vet hur det är ställt med stabila och snabba internet uppkopplingar i Thailand? Funderar på att flytta dit och arbeta därifrån i så fall. Om någon har koll på vad man behöver tfn abonemang för dsl eller om mobila 3g uppkopplingar fungerar även om det spelar någon roll var i Thailand man är?
All hjälp är uppskattad ha det gott, Krille
Hej Krbe!
Vart i Thailand hade du tänkt flytta?
Om du väljer att bosätta dig i någon större stad eller något ställe med mycket turister är det inga problem att få ADSL med bra fart.
Jag har en bekant (svensk) som sedan mer än 10 år drivit en framgångsrik web-design-firma i Bangkok. De har hela tiden haft bra fart i sina uppkopplingar.
Likaså har min frus familj i en by nära storstaden Surat Thani ADSL med stabil och snabb uppkoppling.
Vi kan enkelt köra IP-telefoni och video-chat till dem utan problem.
Även på öar som t.ex. Koh Samui är det enkelt att få bredband via ADSL. Faktum är att de flesta hotell i mellanklass och uppåt erbjuder sina gäster ADSL-uppkoppling.
En ADSL-uppkoppling hos någon av de billigare leverantörerna kostar från ca. 800 baht/månad (upp till 2 Mb/s) inklusive installation.
En snabbare uppkoppling från någon av de större och dyrare leverantörerna kan kosta upp till 2000 baht/månad exklusive installation på 4000-5000 baht.
Jag tror inte att du får några som helst problem att hitta en relativt billig och bra internet-uppkoppling i Thailand, så länge du inte tänker bosätta dig i någon avlägsen by i norra eller nordöstra Thailand.
Väl på plats i Thailand måste du dock först skaffa en fast telefonförbindelse. Det kan du få av:
http://www.tot.co.th/
http://www.truecorp.co.th/
Sedan finns det som sagt många ADSL-leverantörer, men de flesta av dem hyr in sig i något av ovanstående leverantörers nät.
Att få en telefonförbindelse som farang kan innebära lite strul. Du måste t.ex. bifoga intyg på vem som äger fastigheten du hyr (House Registration), kopia på husägarens thailändska ID-kort, kopia på ditt hyresavtal, kopia på ditt pass, och lite annat, men det är en helt annan historia!
/MacArthur